Introduction Constitution of Committies Committee Reports Schedules
Sl No Member Name Committee Status
1 A N Shamseer BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Ex-Officio Chairperson
2 V D Satheesan BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Member
3 P K Kunhalikutty BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Member
4 Pinarayi Vijayan BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Member
5 Roshy Augustine BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Member
6 P J Joseph BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Member
7 K Radhakrishnan BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Member
8 Mathew T Thomas BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Member
9 E Chandrasekharan BUSINESS ADVISORY COMMITTEE Member
10 Murali Perunelly COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Chairperson
11 K K Shailaja Teacher COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
12 Roji M John COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
13 T P Ramakrishnan COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
14 H Salam COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
15 M V Govindan Master COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
16 P Balachandran COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
17 U A Latheef COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
18 Mathew T Thomas COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
19 E K Vijayan COMMITTEE ON ENVIRONMENT Chairperson
20 K D Prasenan COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
21 Job Maichil COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
22 Sajeev Joseph COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
23 P K Basheer COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
24 Mons Joseph COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
25 T I Madhusoodanan COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
26 Linto Joseph COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
27 U Prathibha COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
28 K K Shailaja Teacher COMMITTEE ON ESTIMATES Chairperson
29 K Babu (Thrippunithura) COMMITTEE ON ESTIMATES Member
30 M M Mani COMMITTEE ON ESTIMATES Member
31 Kovoor Kunjumon COMMITTEE ON ESTIMATES Member
32 N Samsudheen COMMITTEE ON ESTIMATES Member
33 P T A Rahim COMMITTEE ON ESTIMATES Member
34 Ramachandran Kadannappalli COMMITTEE ON ESTIMATES Member
35 G S Jayalal COMMITTEE ON ESTIMATES Member
36 Thiruvanchoor Radhakrishnan COMMITTEE ON ESTIMATES Member
37 Murali Perunelly COMMITTEE ON ESTIMATES Member
38 P P Chitharanjan COMMITTEE ON ESTIMATES Member
39 K P A Majeed COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Chairperson
40 Sebastian Kulathunkal COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
41 P V Anvar COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
42 Vazhoor Soman COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
43 M Mukesh COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
44 C R Mahesh COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
45 K Ansalan COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
46 Antony John COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
47 T Siddiqu COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
48 T P Ramakrishnan COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Chairperson
49 Mons Joseph COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
50 T I Madhusoodanan COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
51 E K Vijayan COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
52 K P Kunhammed Kutty Master COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
53 A C Moideen COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
54 I B Satheesh COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
55 DR. N Jayaraj COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
56 Prof. Abid Hussain Thangal COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
57 P C Vishnunadh COMMITTEE ON LOCAL FUND ACCOUNTS Member
58 Mathew T Thomas COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Chairperson
59 P V Anvar COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
60 V Joy COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
61 T Siddiqu COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
62 Najeeb Kanthapuram COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
63 Chandy Oommen COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
64 C C Mukundan COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
65 A Prabhakaran COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
66 K Premkumar COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
67 P C Vishnunadh COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Chairperson
68 N K Akbar COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
69 M Vijin COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
70 M Noushad COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
71 Eldose P Kunnapillil COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
72 E T Taison Master COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
73 Abdul Hameed Master COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
74 K U Jenish Kumar COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
75 O R Kelu COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
76 Antony Raju COMMITTEE ON PETITIONS Chairperson
77 H Salam COMMITTEE ON PETITIONS Member
78 V Joy COMMITTEE ON PETITIONS Member
79 M Rajagopalan COMMITTEE ON PETITIONS Member
80 G S Jayalal COMMITTEE ON PETITIONS Member
81 Saneeshkumar Joseph COMMITTEE ON PETITIONS Member
82 K. K. Rema COMMITTEE ON PETITIONS Member
83 Thottathil Raveendran COMMITTEE ON PETITIONS Member
84 P K Basheer COMMITTEE ON PETITIONS Member
85 Pramod Narayan COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Chairperson
86 Kurukkoli Moideen COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
87 C H Kunhambu COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
88 V R Sunil Kumar COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
89 C R Mahesh COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
90 I B Satheesh COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
91 K Premkumar COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
92 Sunny Joseph COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Chairperson
93 K N Unnikrishnan COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
94 DR. K T Jaleel COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
95 Thomas K Thomas COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
96 M Rajagopalan COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
97 M V Govindan Master COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
98 M Vincent COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
99 C H Kunhambu COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
100 P S Supal COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
101 Mathew T Thomas COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
102 Manjalamkuzhi Ali COMMITTEE ON PUBLIC ACCOUNTS Member
103 E Chandrasekharan COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Chairperson
104 K B Ganesh Kumar COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
105 P Ubaidulla COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
106 K P Mohanan COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
107 A P Anil Kumar COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
108 D K Murali COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
109 P Mammikkutty COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
110 P Nandakumar COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
111 Anwar Sadath COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
112 Kadakampally Surendran COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
113 T V Ibrahim COMMITTEE ON PUBLIC UNDERTAKINGS Member
114 M M Mani COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Chairperson
115 V K Prasanth COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
116 M Mukesh COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
117 U A Latheef COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
118 C C Mukundan COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
119 Sebastian Kulathunkal COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
120 DR. Mathew Kuzhalnadan COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
121 K U Jenish Kumar COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
122 Sajeev Joseph COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
123 V N Vasavan COMMITTEE ON THE KERALA CO-OPERATIVE SOCIETIES (THIRD AMENDMENT) BILL, 2022 Chairperson
124 V R Sunil Kumar COMMITTEE ON THE KERALA CO-OPERATIVE SOCIETIES (THIRD AMENDMENT) BILL, 2022 Member
125 Mons Joseph COMMITTEE ON THE KERALA CO-OPERATIVE SOCIETIES (THIRD AMENDMENT) BILL, 2022 Member
126 T I Madhusoodanan COMMITTEE ON THE KERALA CO-OPERATIVE SOCIETIES (THIRD AMENDMENT) BILL, 2022 Member
127 Kadakampally Surendran COMMITTEE ON THE KERALA CO-OPERATIVE SOCIETIES (THIRD AMENDMENT) BILL, 2022 Member
128 Kovoor Kunjumon COMMITTEE ON THE KERALA CO-OPERATIVE SOCIETIES (THIRD AMENDMENT) BILL, 2022 Member
129 Thomas K Thomas COMMITTEE ON THE KERALA CO-OPERATIVE SOCIETIES (THIRD AMENDMENT) BILL, 2022 Member
130 Sebastian Kulathunkal COMMITTEE ON THE KERALA CO-OPERATIVE SOCIETIES (THIRD AMENDMENT) BILL, 2022 Member
131 Abdul Hameed Master COMMITTEE ON THE KERALA CO-OPERATIVE SOCIETIES (THIRD AMENDMENT) BILL, 2022 Member
132 Sunny Joseph COMMITTEE ON THE KERALA CO-OPERATIVE SOCIETIES (THIRD AMENDMENT) BILL, 2022 Member
133 Santhakumari K COMMITTEE ON THE KERALA CO-OPERATIVE SOCIETIES (THIRD AMENDMENT) BILL, 2022 Member
134 K. K. Rema COMMITTEE ON THE KERALA CO-OPERATIVE SOCIETIES (THIRD AMENDMENT) BILL, 2022 Member
135 V Joy COMMITTEE ON THE KERALA CO-OPERATIVE SOCIETIES (THIRD AMENDMENT) BILL, 2022 Member
136 DR. Mathew Kuzhalnadan COMMITTEE ON THE KERALA CO-OPERATIVE SOCIETIES (THIRD AMENDMENT) BILL, 2022 Member
137 E Chandrasekharan COMMITTEE ON THE KERALA CO-OPERATIVE SOCIETIES (THIRD AMENDMENT) BILL, 2022 Member
138 J Chinchurani COMMITTEE ON THE KERALA LIVESTOCK AND POULTRY FEED AND MINERAL MIXTURE (REGULATION OF MANUFACTURE AND SALE), 2022 Chairperson
139 K. K. Rema COMMITTEE ON THE KERALA LIVESTOCK AND POULTRY FEED AND MINERAL MIXTURE (REGULATION OF MANUFACTURE AND SALE), 2022 Member
140 K D Prasenan COMMITTEE ON THE KERALA LIVESTOCK AND POULTRY FEED AND MINERAL MIXTURE (REGULATION OF MANUFACTURE AND SALE), 2022 Member
141 Anwar Sadath COMMITTEE ON THE KERALA LIVESTOCK AND POULTRY FEED AND MINERAL MIXTURE (REGULATION OF MANUFACTURE AND SALE), 2022 Member
142 DR. Mathew Kuzhalnadan COMMITTEE ON THE KERALA LIVESTOCK AND POULTRY FEED AND MINERAL MIXTURE (REGULATION OF MANUFACTURE AND SALE), 2022 Member
143 K P Mohanan COMMITTEE ON THE KERALA LIVESTOCK AND POULTRY FEED AND MINERAL MIXTURE (REGULATION OF MANUFACTURE AND SALE), 2022 Member
144 K P Kunhammed Kutty Master COMMITTEE ON THE KERALA LIVESTOCK AND POULTRY FEED AND MINERAL MIXTURE (REGULATION OF MANUFACTURE AND SALE), 2022 Member
145 G S Jayalal COMMITTEE ON THE KERALA LIVESTOCK AND POULTRY FEED AND MINERAL MIXTURE (REGULATION OF MANUFACTURE AND SALE), 2022 Member
146 Kurukkoli Moideen COMMITTEE ON THE KERALA LIVESTOCK AND POULTRY FEED AND MINERAL MIXTURE (REGULATION OF MANUFACTURE AND SALE), 2022 Member
147 C K Asha COMMITTEE ON THE KERALA LIVESTOCK AND POULTRY FEED AND MINERAL MIXTURE (REGULATION OF MANUFACTURE AND SALE), 2022 Member
148 U Prathibha COMMITTEE ON THE KERALA LIVESTOCK AND POULTRY FEED AND MINERAL MIXTURE (REGULATION OF MANUFACTURE AND SALE), 2022 Member
149 D K Murali COMMITTEE ON THE KERALA LIVESTOCK AND POULTRY FEED AND MINERAL MIXTURE (REGULATION OF MANUFACTURE AND SALE), 2022 Member
150 C H Kunhambu COMMITTEE ON THE KERALA LIVESTOCK AND POULTRY FEED AND MINERAL MIXTURE (REGULATION OF MANUFACTURE AND SALE), 2022 Member
151 Mons Joseph COMMITTEE ON THE KERALA LIVESTOCK AND POULTRY FEED AND MINERAL MIXTURE (REGULATION OF MANUFACTURE AND SALE), 2022 Member
152 Job Maichil COMMITTEE ON THE KERALA LIVESTOCK AND POULTRY FEED AND MINERAL MIXTURE (REGULATION OF MANUFACTURE AND SALE), 2022 Member
153 Veena George COMMITTEE ON THE KERALA PUBLIC HEALTH BILL, 2021 Chairperson
154 Kadakampally Surendran COMMITTEE ON THE KERALA PUBLIC HEALTH BILL, 2021 Member
155 K B Ganesh Kumar COMMITTEE ON THE KERALA PUBLIC HEALTH BILL, 2021 Member
156 A C Moideen COMMITTEE ON THE KERALA PUBLIC HEALTH BILL, 2021 Member
157 Anoop Jacob COMMITTEE ON THE KERALA PUBLIC HEALTH BILL, 2021 Member
158 DR. N Jayaraj COMMITTEE ON THE KERALA PUBLIC HEALTH BILL, 2021 Member
159 P S Supal COMMITTEE ON THE KERALA PUBLIC HEALTH BILL, 2021 Member
160 K P A Majeed COMMITTEE ON THE KERALA PUBLIC HEALTH BILL, 2021 Member
161 E K Vijayan COMMITTEE ON THE KERALA PUBLIC HEALTH BILL, 2021 Member
162 Mathew T Thomas COMMITTEE ON THE KERALA PUBLIC HEALTH BILL, 2021 Member
163 P C Vishnunadh COMMITTEE ON THE KERALA PUBLIC HEALTH BILL, 2021 Member
164 Dr. Sujith Vijayanpillai COMMITTEE ON THE KERALA PUBLIC HEALTH BILL, 2021 Member
165 K K Shailaja Teacher COMMITTEE ON THE KERALA PUBLIC HEALTH BILL, 2021 Member
166 A P Anil Kumar COMMITTEE ON THE KERALA PUBLIC HEALTH BILL, 2021 Member
167 Mons Joseph COMMITTEE ON THE KERALA PUBLIC HEALTH BILL, 2021 Member
168 V N Vasavan COMMITTEE ON THE UNIVERSITY LAWS (AMENDMENT) (No. 3) BILL, 2022 Chairperson
169 V R Sunil Kumar COMMITTEE ON THE UNIVERSITY LAWS (AMENDMENT) (No. 3) BILL, 2022 Member
170 Mons Joseph COMMITTEE ON THE UNIVERSITY LAWS (AMENDMENT) (No. 3) BILL, 2022 Member
171 E Chandrasekharan COMMITTEE ON THE UNIVERSITY LAWS (AMENDMENT) (No. 3) BILL, 2022 Member
172 Kadakampally Surendran COMMITTEE ON THE UNIVERSITY LAWS (AMENDMENT) (No. 3) BILL, 2022 Member
173 Thomas K Thomas COMMITTEE ON THE UNIVERSITY LAWS (AMENDMENT) (No. 3) BILL, 2022 Member
174 K. K. Rema COMMITTEE ON THE UNIVERSITY LAWS (AMENDMENT) (No. 3) BILL, 2022 Member
175 DR. Mathew Kuzhalnadan COMMITTEE ON THE UNIVERSITY LAWS (AMENDMENT) (No. 3) BILL, 2022 Member
176 Kovoor Kunjumon COMMITTEE ON THE UNIVERSITY LAWS (AMENDMENT) (No. 3) BILL, 2022 Member
177 Abdul Hameed Master COMMITTEE ON THE UNIVERSITY LAWS (AMENDMENT) (No. 3) BILL, 2022 Member
178 V Joy COMMITTEE ON THE UNIVERSITY LAWS (AMENDMENT) (No. 3) BILL, 2022 Member
179 Sebastian Kulathunkal COMMITTEE ON THE UNIVERSITY LAWS (AMENDMENT) (No. 3) BILL, 2022 Member
180 Santhakumari K COMMITTEE ON THE UNIVERSITY LAWS (AMENDMENT) (No. 3) BILL, 2022 Member
181 T I Madhusoodanan COMMITTEE ON THE UNIVERSITY LAWS (AMENDMENT) (No. 3) BILL, 2022 Member
182 Sunny Joseph COMMITTEE ON THE UNIVERSITY LAWS (AMENDMENT) (No. 3) BILL, 2022 Member
183 P P Chitharanjan COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Chairperson
184 N A Nellikkunnu COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
185 V Sasi COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
186 M Vincent COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
187 N K Akbar COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
188 Kanathil Jameela COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
189 M Noushad COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
190 K J Maxy COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
191 Anoop Jacob COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
192 A C Moideen COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Chairperson
193 A K M Ashraf COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
194 E T Taison Master COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
195 DR. K T Jaleel COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
196 Xavier Chittilappilly COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
197 Mani C Kappan COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
198 Pramod Narayan COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
199 DR. Mathew Kuzhalnadan COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
200 K N Unnikrishnan COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
201 P S Supal COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Chairperson
202 Thomas K Thomas COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
203 K Babu (Nemmara) COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
204 T J Vinod COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
205 G Stephen COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
206 K K Ramachandran COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
207 Kurukkoli Moideen COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
208 K Babu (Thrippunithura) COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
209 A Prabhakaran COMMITTEE ON THE WELFARE OF OTHER BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
210 K P Kunhammed Kutty Master COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Chairperson
211 K P Mohanan COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
212 P Mammikkutty COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
213 C K Hareendran COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
214 Ramachandran Kadannappalli COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
215 Job Maichil COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
216 Abdul Hameed Master COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
217 Ahammed Devarkovil COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
218 T J Vinod COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
219 Vazhoor Soman COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
220 U Prathibha COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Chairperson
221 Santhakumari K COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
222 DR. N Jayaraj COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
223 Uma Thomas COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
224 Daleema COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
225 Dr. M K Muneer COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
226 O S Ambika COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
227 Kanathil Jameela COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
228 C K Asha COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
229 K V Sumesh COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Chairperson
230 Eldose P Kunnapillil COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
231 M Vijin COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
232 Najeeb Kanthapuram COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
233 K M Sachindev COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
234 Muhammed Muhassin P COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
235 K Ansalan COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
236 M S Arun Kumar COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
237 C K Asha COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
238 O R Kelu COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Chairperson
239 V Sasi COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
240 V R Sunil Kumar COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
241 I C Balakrishnan COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
242 P V Sreenijin COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
243 Kadakampally Surendran COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
244 A P Anil Kumar COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
245 O S Ambika COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
246 N A Nellikkunnu COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
247 A Raja COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
248 P P Sumod COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
249 Kovoor Kunjumon HOUSE COMMITTEE Chairperson
250 Dr. Sujith Vijayanpillai HOUSE COMMITTEE Member
251 I C Balakrishnan HOUSE COMMITTEE Member
252 P S Supal HOUSE COMMITTEE Member
253 A K M Ashraf HOUSE COMMITTEE Member
254 P Nandakumar HOUSE COMMITTEE Member
255 C K Hareendran HOUSE COMMITTEE Member
256 K Babu (Nemmara) LEGISLATURE MUSEUM ADVISORY COMMITTEE Chairperson
257 P C Vishnunadh LEGISLATURE MUSEUM ADVISORY COMMITTEE Member
258 Prof. Abid Hussain Thangal LEGISLATURE MUSEUM ADVISORY COMMITTEE Member
259 Muhammed Muhassin P LEGISLATURE MUSEUM ADVISORY COMMITTEE Member
260 Thomas K Thomas LIBRARY ADVISORY COMMITTEE Chairperson
261 Xavier Chittilappilly LIBRARY ADVISORY COMMITTEE Member
262 K J Maxy LIBRARY ADVISORY COMMITTEE Member
263 P Balachandran LIBRARY ADVISORY COMMITTEE Member
264 K Ansalan LIBRARY ADVISORY COMMITTEE Member
265 Roji M John LIBRARY ADVISORY COMMITTEE Member
266 Dr. M K Muneer LIBRARY ADVISORY COMMITTEE Member
267 Thiruvanchoor Radhakrishnan Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
268 DR. N Jayaraj Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
269 Mathew T Thomas Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
270 T P Ramakrishnan Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
271 U Prathibha Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
272 E K Vijayan Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
273 Mons Joseph Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
274 P T A Rahim Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
275 N Samsudheen Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
276 Chittayam Gopakumar Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
277 K Radhakrishnan Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
278 A P Anil Kumar Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
279 Kadakampally Surendran Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
280 K K Shailaja Teacher Reforming The Practice And Procedures Being Followed In Kerala Legislative Assembly Member
281 M B Rajesh RULES COMMITTEE Ex-Officio Chairperson
282 K D Prasenan RULES COMMITTEE Member
283 K V Sumesh RULES COMMITTEE Member
284 Thiruvanchoor Radhakrishnan RULES COMMITTEE Member
285 V K Prasanth RULES COMMITTEE Member
286 Muhammed Muhassin P RULES COMMITTEE Member
287 E Chandrasekharan RULES COMMITTEE Member
288 K P A Majeed RULES COMMITTEE Member
289 G Stephen RULES COMMITTEE Member
290 K K Ramachandran RULES COMMITTEE Member
291 P T A Rahim RULES COMMITTEE Member
292 P Prasad SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Chairperson
293 J Chinchurani SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Ex-Officio Member
294 Saji Cheriyan SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Ex-Officio Member
295 P P Chitharanjan SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
296 P J Joseph SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
297 Kurukkoli Moideen SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
298 Anoop Jacob SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
299 Murali Perunelly SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
300 C H Kunhambu SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
301 M Vincent SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
302 K P Mohanan SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
303 Roshy Augustine SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Chairperson
304 Linto Joseph SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
305 H Salam SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
306 K B Ganesh Kumar SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
307 C R Mahesh SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
308 Mani C Kappan SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
309 K J Maxy SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
310 K P A Majeed SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
311 T Siddiqu SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
312 G S Jayalal SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
313 P Mammikkutty SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
314 K Rajan SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Chairperson
315 K Radhakrishnan SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Ex-Officio Member
316 P V Sreenijin SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
317 N A Nellikkunnu SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
318 Saneeshkumar Joseph SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
319 DR. N Jayaraj SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
320 Ramachandran Kadannappalli SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
321 P T A Rahim SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
322 M Rajagopalan SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
323 K D Prasenan SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
324 P Rajeev SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Chairperson
325 K N Unnikrishnan SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
326 V Sasi SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
327 Xavier Chittilappilly SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
328 Manjalamkuzhi Ali SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
329 P C Vishnunadh SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
330 Kovoor Kunjumon SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
331 K P Kunhammed Kutty Master SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
332 K Babu (Nemmara) SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
333 M V Govindan Master SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Chairperson
334 N K Akbar SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
335 V K Prasanth SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
336 P Ubaidulla SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
337 K Rajan SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
338 A C Moideen SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
339 P Balachandran SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
340 Roji M John SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
341 Kanathil Jameela SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
342 T J Vinod SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
343 V Sivankutty SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Chairperson
344 Prof. R Bindu SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Ex-Officio Member
345 Saji Cheriyan SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Ex-Officio Member
346 T V Ibrahim SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
347 Muhammed Muhassin P SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
348 M Vijin SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
349 M S Arun Kumar SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
350 K M Sachindev SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
351 Prof. Abid Hussain Thangal SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
352 K N Balagopal SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Chairperson
353 V N Vasavan SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Ex-Officio Member
354 M V Govindan Master SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Ex-Officio Member
355 Thiruvanchoor Radhakrishnan SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
356 DR. K T Jaleel SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
357 K Babu (Thrippunithura) SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
358 D K Murali SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
359 N Samsudheen SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
360 E K Vijayan SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
361 Thottathil Raveendran SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
362 K V Sumesh SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
363 K Krishnankutty SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Chairperson
364 V Sivankutty SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Ex-Officio Member
365 A Prabhakaran SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
366 K K Ramachandran SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
367 Anwar Sadath SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
368 A K M Ashraf SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
369 Vazhoor Soman SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
370 M M Mani SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
371 P Nandakumar SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
372 P A Mohamed Riyas SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Chairperson
373 V R Sunil Kumar SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
374 Ahammed Devarkovil SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
375 Pramod Narayan SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
376 Dr. M K Muneer SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
377 K Premkumar SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
378 Uma Thomas SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
379 I B Satheesh SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
380 Mons Joseph SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
381 P P Sumod SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
382 Antony Raju SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
383 A K Saseendran SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Chairperson
384 P A Mohamed Riyas SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Ex-Officio Member
385 A Raja SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
386 P S Supal SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
387 Najeeb Kanthapuram SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
388 Sunny Joseph SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
389 K U Jenish Kumar SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
390 C K Hareendran SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
391 Eldose P Kunnapillil SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
392 M Mukesh SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
393 V N Vasavan SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Chairperson
394 G R Anil SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Ex-Officio Member
395 K K Shailaja Teacher SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
396 DR. Mathew Kuzhalnadan SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
397 Abdul Hameed Master SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
398 G Stephen SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
399 E T Taison Master SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
400 Sebastian Kulathunkal SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
401 Antony John SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
402 Sajeev Joseph SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
403 P V Anvar SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
404 Veena George SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Chairperson
405 Dr. Sujith Vijayanpillai SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
406 O S Ambika SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
407 K. K. Rema SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
408 Job Maichil SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
409 Daleema SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
410 A P Anil Kumar SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
411 P K Basheer SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
412 C K Asha SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
413 U Prathibha SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
414 K Radhakrishnan SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Chairperson
415 Prof. R Bindu SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Ex-Officio Member
416 K Ansalan SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
417 M Noushad SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
418 U A Latheef SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
419 I C Balakrishnan SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
420 C C Mukundan SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
421 Santhakumari K SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
422 O R Kelu SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
423 Pinarayi Vijayan SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Chairperson
424 Kadakampally Surendran SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
425 Thomas K Thomas SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
426 Mathew T Thomas SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
427 P K Kunhalikutty SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
428 V Joy SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
429 V D Satheesan SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
430 M V Govindan Master SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
431 T P Ramakrishnan SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
432 Ramesh Chennithala SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
433 E Chandrasekharan SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member