Committee Membership Search
Introduction Constitution of Committies Committee Membership Search Committee Reports Press Release Schedules
Sl No Member Name Committee Status
1 M M Mani COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Chairperson
2 K K Shailaja Teacher COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
3 H Salam COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
4 D K Murali COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
5 Mathew T Thomas COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
6 P. Balachandran COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
7 T P Ramakrishnan COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
8 U A Latheef COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
9 Roji M John COMMITTEE OF PRIVILEGES AND ETHICS Member
10 E K Vijayan COMMITTEE ON ENVIRONMENT Chairperson
11 Linto Joseph COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
12 T.I. Madhusoodanan COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
13 P K Basheer COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
14 Eldose P Kunnapillil COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
15 K D Prasenan COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
16 U Prathibha COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
17 Job Maichil COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
18 Sajeev Joseph COMMITTEE ON ENVIRONMENT Member
19 K.P.A. Majeed COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Chairperson
20 Vazhoor Soman COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
21 P V Anvar COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
22 Antony John COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
23 T. Siddiqu COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
24 Sebastian Kulathunkal COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
25 M Mukesh COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
26 K Ansalan COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
27 C R Mahesh COMMITTEE ON GOVERNMENT ASSURANCES Member
28 Mathew T Thomas COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Chairperson
29 V Joy COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
30 T. Siddiqu COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
31 Najeeb Kanthapuram COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
32 A. Prabhakaran COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
33 P V Anvar COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
34 Saneeshkumar Joseph COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
35 C.C. Mukundan COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
36 K Premkumar COMMITTEE ON OFFICIAL LANGUAGE Member
37 P C Vishnunadh COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Chairperson
38 Mons Joseph COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
39 O R Kelu COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
40 E T Taison Master COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
41 Abdul Hameed Master COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
42 K U Jenish Kumar COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
43 M Noushad COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
44 N. K. Akbar COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
45 M. Vijin COMMITTEE ON PAPERS LAID ON THE TABLE Member
46 K B Ganesh Kumar COMMITTEE ON PETITIONS Chairperson
47 H Salam COMMITTEE ON PETITIONS Member
48 V Joy COMMITTEE ON PETITIONS Member
49 Thottathil Raveendran COMMITTEE ON PETITIONS Member
50 Saneeshkumar Joseph COMMITTEE ON PETITIONS Member
51 K. K. Rema COMMITTEE ON PETITIONS Member
52 P K Basheer COMMITTEE ON PETITIONS Member
53 G S Jayalal COMMITTEE ON PETITIONS Member
54 M Rajagopalan COMMITTEE ON PETITIONS Member
55 Pramod Narayan COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Chairperson
56 V R Sunil Kumar COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
57 V D Satheesan COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
58 K Premkumar COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
59 Kurukkoli Moideen COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
60 C R Mahesh COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
61 C H Kunhambu COMMITTEE ON PRIVATE MEMBERS' BILLS AND RESOLUTIONS Member
62 Murali Perunelly COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Chairperson
63 DR. Mathew Kuzhalnadan COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
64 K U Jenish Kumar COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
65 Sebastian Kulathunkal COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
66 C.C. Mukundan COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
67 M Mukesh COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
68 V K Prasanth COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
69 M Vincent COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
70 U A Latheef COMMITTEE ON SUBORDINATE LEGISLATION Member
71 P S Supal COMMITTEE ON THE WELFARE OF BACKWARD CLASS COMMUNITIES Chairperson
72 K Babu COMMITTEE ON THE WELFARE OF BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
73 A. Prabhakaran COMMITTEE ON THE WELFARE OF BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
74 Thomas K Thomas COMMITTEE ON THE WELFARE OF BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
75 K.K. Ramachandran COMMITTEE ON THE WELFARE OF BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
76 G Steephen COMMITTEE ON THE WELFARE OF BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
77 K. Babu COMMITTEE ON THE WELFARE OF BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
78 T J Vinod COMMITTEE ON THE WELFARE OF BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
79 Kurukkoli Moideen COMMITTEE ON THE WELFARE OF BACKWARD CLASS COMMUNITIES Member
80 P P Chitharanjan COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Chairperson
81 M Vincent COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
82 Kanathil Jameela COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
83 Anoop Jacob COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
84 N. K. Akbar COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
85 K J Maxy COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
86 M Noushad COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
87 N A Nellikkunnu COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
88 V Sasi COMMITTEE ON THE WELFARE OF FISHERMEN & ALLIED WORKERS Member
89 A C Moideen COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Chairperson
90 Pramod Narayan COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
91 DR. Mathew Kuzhalnadan COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
92 A.K.M Ashraf COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
93 Mani C Kappan COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
94 Xavier Chittilappilly COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
95 K.N. Unnikrishnan COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
96 DR. K T Jaleel COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
97 E T Taison Master COMMITTEE ON THE WELFARE OF NON-RESIDENT KERALITE AFFAIRS Member
98 K.P. Mohanan COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Chairperson
99 T J Vinod COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
100 K P. Kunhammed Kutty Master COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
101 Job Maichil COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
102 Vazhoor Soman COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
103 Ramachandran Kadannappalli COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
104 P. Mammikkutty COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
105 Abdul Hameed Master COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
106 C K Hareendran COMMITTEE ON THE WELFARE OF SENIOR CITIZENS Member
107 U Prathibha COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Chairperson
108 Sajeev Joseph COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
109 Asha C K COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
110 O S Ambika COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
111 Dr. M K Muneer COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
112 DR. N Jayaraj COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
113 Santhakumari. K COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
114 Kanathil Jameela COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
115 Daleema COMMITTEE ON THE WELFARE OF WOMEN, TRANSGENDERS, CHILDREN AND DIFFERENTLY ABLED Member
116 A N Shamseer COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Chairperson
117 Najeeb Kanthapuram COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
118 Asha C K COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
119 K. V. Sumesh COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
120 Muhammed Muhassin. P COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
121 Eldose P Kunnapillil COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
122 M S Arun Kumar COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
123 K.M. Sachindev COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
124 M. Vijin COMMITTEE ON THE WELFARE OF YOUTH & YOUTH AFFAIRS Member
125 O R Kelu COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Chairperson
126 A P Anil Kumar COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
127 I C Balakrishnan COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
128 O S Ambika COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
129 V R Sunil Kumar COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
130 V Sasi COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
131 P.P. Sumod COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
132 Kadakampally Surendran COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
133 P V Sreenijin COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
134 N A Nellikkunnu COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
135 A Raja COMMITTEE ON WELFARE OF SCHEDULED CASTES/SCHEDULED TRIBES Member
136 Kovoor Kunjumon HOUSE COMMITTEE Chairperson
137 I C Balakrishnan HOUSE COMMITTEE Member
138 C K Hareendran HOUSE COMMITTEE Member
139 A.K.M Ashraf HOUSE COMMITTEE Member
140 P S Supal HOUSE COMMITTEE Member
141 Dr. Sujith Vijayanpillai HOUSE COMMITTEE Member
142 P. Nandakumar HOUSE COMMITTEE Member
143 Shri. M.B. Rajesh RULES COMMITTEE Ex-Officio Chairperson
144 E Chandrasekharan RULES COMMITTEE Member
145 Thiruvanchoor Radhakrishnan RULES COMMITTEE Member
146 Muhammed Muhassin. P RULES COMMITTEE Member
147 G Steephen RULES COMMITTEE Member
148 V K Prasanth RULES COMMITTEE Member
149 P T A Rahim RULES COMMITTEE Member
150 K. V. Sumesh RULES COMMITTEE Member
151 K.P.A. Majeed RULES COMMITTEE Member
152 K D Prasenan RULES COMMITTEE Member
153 K.K. Ramachandran RULES COMMITTEE Member
154 P Prasad SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Chairperson
155 Saji Cheriyan SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Ex-Officio Member
156 J Chinchurani SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Ex-Officio Member
157 M Vincent SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
158 K.P. Mohanan SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
159 Kurukkoli Moideen SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
160 Murali Perunelly SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
161 Anoop Jacob SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
162 P J Joseph SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
163 C H Kunhambu SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
164 P P Chitharanjan SUBJECT COMMITTEE – I (AGRICULTURE, ANIMAL HUSBANDRY AND FISHERIES) Member
165 Roshy Augustine SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Chairperson
166 G S Jayalal SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
167 T. Siddiqu SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
168 Mani C Kappan SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
169 K J Maxy SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
170 P. Mammikkutty SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
171 Linto Joseph SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
172 K B Ganesh Kumar SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
173 C R Mahesh SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
174 K.P.A. Majeed SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
175 H Salam SUBJECT COMMITTEE – III (WATER RESOURCES) Member
176 K Rajan SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Chairperson
177 K Radhakrishnan SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Ex-Officio Member
178 Ramachandran Kadannappalli SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
179 P T A Rahim SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
180 P V Sreenijin SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
181 Saneeshkumar Joseph SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
182 M Rajagopalan SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
183 DR. N Jayaraj SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
184 K D Prasenan SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
185 N A Nellikkunnu SUBJECT COMMITTEE – II (LAND REVENUE AND DEVASWOM) Member
186 P Rajeev SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Chairperson
187 K Babu SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
188 P C Vishnunadh SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
189 Manjalamkuzhi Ali SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
190 K P. Kunhammed Kutty Master SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
191 Kovoor Kunjumon SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
192 Xavier Chittilappilly SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
193 V Sasi SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
194 K.N. Unnikrishnan SUBJECT COMMITTEE – IV (INDUSTRY AND MINERALS) Member
195 M.V. Govindan Master SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Chairperson
196 A C Moideen SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
197 Roji M John SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
198 P. Balachandran SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
199 V K Prasanth SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
200 K Rajan SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
201 T J Vinod SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
202 P Ubaidulla SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
203 N. K. Akbar SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
204 Kanathil Jameela SUBJECT COMMITTEE - IX (LOCAL ADMINISTRATION, RURAL DEVELOPMENT AND HOUSING) Member
205 V Sivankutty SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Chairperson
206 Saji Cheriyan SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Ex-Officio Member
207 Prof. R. Bindu SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Ex-Officio Member
208 A N Shamseer SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
209 T V Ibrahim SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
210 Shafi Parambil SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
211 K.M. Sachindev SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
212 M S Arun Kumar SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
213 (Prof.) Abid Hussain Thangal SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
214 Muhammed Muhassin. P SUBJECT COMMITTEE - VI (EDUCATION) Member
215 K N Balagopal SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Chairperson
216 M.V. Govindan Master SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Ex-Officio Member
217 V N Vasavan SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Ex-Officio Member
218 N Samsudheen SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
219 Thottathil Raveendran SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
220 D K Murali SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
221 K. Babu SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
222 Thiruvanchoor Radhakrishnan SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
223 K. V. Sumesh SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
224 DR. K T Jaleel SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
225 E K Vijayan SUBJECT COMMITTEE - VIII (ECONOMIC AFFAIRS) Member
226 K Krishnankutty SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Chairperson
227 V Sivankutty SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Ex-Officio Member
228 A.K.M Ashraf SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
229 P. Nandakumar SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
230 Vazhoor Soman SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
231 A. Prabhakaran SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
232 K.K. Ramachandran SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
233 Anwar Sadath SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
234 M M Mani SUBJECT COMMITTEE - VII (POWER, LABOUR AND LABOUR WELFARE) Member
235 P.A. Mohamed Riyas SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Chairperson
236 Pramod Narayan SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
237 P T Thomas SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
238 P.P. Sumod SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
239 V R Sunil Kumar SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
240 Ahammed Devarkovil SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
241 Antony Raju SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
242 Mons Joseph SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
243 I B Satheesh SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
244 Dr. M K Muneer SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
245 K Premkumar SUBJECT COMMITTEE - V (PUBLIC WORKS, TRANSPORT AND COMMUNICATIONS) Member
246 A K Saseendran SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Chairperson
247 P.A. Mohamed Riyas SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Ex-Officio Member
248 Sunny Joseph SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
249 A Raja SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
250 C K Hareendran SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
251 Eldose P Kunnapillil SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
252 P S Supal SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
253 M Mukesh SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
254 Najeeb Kanthapuram SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
255 K U Jenish Kumar SUBJECT COMMITTEE - X (FOREST, ENVIRONMENT AND TOURISM) Member
256 V N Vasavan SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Chairperson
257 G R Anil SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Ex-Officio Member
258 P V Anvar SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
259 Abdul Hameed Master SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
260 Sebastian Kulathunkal SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
261 E T Taison Master SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
262 G Steephen SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
263 Sajeev Joseph SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
264 Antony John SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
265 DR. Mathew Kuzhalnadan SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
266 K K Shailaja Teacher SUBJECT COMMITTEE - XI (FOOD, CIVIL SUPPLIES AND CO-OPERATION) Member
267 Veena George SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Chairperson
268 Dr. Sujith Vijayanpillai SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
269 K. K. Rema SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
270 Asha C K SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
271 Daleema SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
272 Job Maichil SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
273 U Prathibha SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
274 A P Anil Kumar SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
275 O S Ambika SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
276 P K Basheer SUBJECT COMMITTEE – XII (HEALTH AND FAMILY WELFARE) Member
277 K Radhakrishnan SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Chairperson
278 C.C. Mukundan SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
279 K Ansalan SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
280 U A Latheef SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
281 Ramesh Chennithala SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
282 Santhakumari. K SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
283 Prof. R. Bindu SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
284 M Noushad SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
285 I C Balakrishnan SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
286 O R Kelu SUBJECT COMMITTEE - XIII (SOCIAL SERVICES) Member
287 Pinarayi Vijayan SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Chairperson
288 Thomas K Thomas SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
289 V D Satheesan SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
290 E Chandrasekharan SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
291 T P Ramakrishnan SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
292 Oommen Chandy SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
293 Mathew T Thomas SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
294 T.I. Madhusoodanan SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
295 Kadakampally Surendran SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
296 P K Kunhalikutty SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member
297 V Joy SUBJECT COMMITTEE - XIV (HOME AFFAIRS) Member